< Tilbage

Med solskin og regn over Frederiksværk. 23-09-2025 - 13:27

Når der holdes stævner i Frederiksværk, så bakker vi op. 

 

Altid super velorganiserede, gode bunde og tonsvis af smil og god ridning. 

Vores myreflittige rytter Maria Falkner Hansen havde taget hestene HP Fancy, Lorna Caledonia og MSJ Q med. 

 

Den 4 årige hoppe HP Fancy (Fürstenball x De Niro x San Amour) var i byen for allerførste gang. Den unge hoppe er vokset rigtigt meget og er derfor kun blevet holdt i gang med let ridning, skridtbånd og masser af foldtid. 

 

Turen var mest tænkt som træning - så hun kunne få flere oplevelser og selvfølgeligt for at afprøve, hvordan hun tog stævneatmosfæren. 

 

Hun fik sammen med vinderen dagens højeste rideligheds- og harmonikarakter. Nemlig 8.5 og 8.7. Desværre var hendes store skridt ikke helt klar i takten på dagen og hun endte samlet med 78.429% Det betyder, at de er 1. reserve til finalen i næste uge. 

 

Se ridtet HER: 

 

Lorna Caledonia (Vitalis x Royal Dance x Ramino) gik en MB2 og endte som 1. uplacerede - kun 0.4% fra 1. pladsen. 

 

Se ridtet HER: 

 

Vores 7 årige hingst MSJ Q (Quentensprung x Bordeaux x Sir Donnerhall) gik en MA1 om lørdagen til 72.925% og vandt klassen. 

 

I 7 års kvalifikationen åbnede himlen sig og regnen væltede ned. Ekvipagen holdt hovedet koldt og fik redet hele programmet. I skridtdelen stod regnen lige ind i hovedet på vores dejlige hingst og det kostede på takten. Vi glæder os meget over, at han blev hos Maria hele vejen og fik bl.a. 8.4 i trav, 8.6 i galop, 8.5 i ridelighed og 8.5 i harmoni. 

 

Se ridtet HER: 

< Tilbage